"Pierwsze mieszkanie - kupować czy wynajmować?"


Pierwsze własne mieszkanie - kupować czy wynajmować?

 

Rynek mieszkaniowy w Polsce to od kilku lat obiekt dużego zainteresowania, po pierwsze za sprawą rosnących cen nieruchomości po drugie z uwagi na coraz więcej chętnych na kupowanie nieruchomości jako inwestycji.

 

Inwestującym w mieszkania zależy na zainteresowaniu ze strony najemców, jeśli chcą czerpać zyski z najmu długoterminowego, natomiast osoby poszukujące mieszkania na własny użytek zadają sobie pytanie - kupować czy wynajmować?

 

Zarówno najem jak i kupno własnego mieszkania mają szereg swoich wad i zalet w zależności od sytuacji życiowej i planów na przyszłość. I choć decyzję każdy musi podjąć samodzielnie, my dziś postaramy się w kilku punktach opisać najważniejsze „za” i „przeciw”.

 

Zacznijmy od wynajmowanego mieszkania. Biorąc pod uwagę obecny rynek nieruchomości, niewątpliwą zaletą jest fakt, że mieszkania do wynajęcia są dostępne praktycznie od zaraz. Jeżeli podejmujemy nagłą decyzję o przeprowadzce, albo jest ona podyktowana dostaniem się na studia lub nową pracą - zazwyczaj nie mamy czasu na remontowanie mieszkania, a tym bardziej na czekanie, aż prace budowlane dobiegną końca. Dodatkowo wynajmowane mieszkanie nie wymaga od nas długoterminowych deklaracji. Zazwyczaj umowy najmu podpisywane są na około rok z możliwością przedłużenia i 1 lub 2 miesięcznym okresem wypowiedzenia, dlatego wynajmując mieszkanie mamy ten komfort, że w każdej chwili możemy wypowiedzieć umowę i szukać nowego lokum w zupełnie innym miejscu. Ogromną zaletą, zwłaszcza dla osób rozpoczynających drogę zawodową, jest brak dużych zobowiązań finansowych. W przypadku wynajmowanego mieszkania musimy liczyć się jedynie z wpłacaną na początek kaucją i comiesięcznymi opłatami. Nie musimy dysponować kapitałem na wkład własny kredytu ani przyjmować na siebie zobowiązań finansowych na kilkadziesiąt lat.

 

Wynajmowanie mieszkania ma jednak również swoje wady. Jedną z nich jest świadomość, że nie jesteśmy u siebie. Dla niektórych ma to już czysto emocjonalny wymiar, dla innych funkcjonalny, wynikający z relacji z wynajmującym. Często zdarza się, że jako najemca nie możemy wprowadzać żadnych zmian w wystroju mieszkania, przyjmować na dłuższy czas gości w mieszkaniu, niektórzy nie wyrażają również zgody na palenie w mieszkaniu lub trzymanie w nim zwierząt. Fakt, że mieszkanie do nas nie należy, oznacza również, że choć płacimy za nie każdego miesiąca, korzyści z własności czerpie ktoś inny. Trzeba również brać pod uwagę czynnik ludzki i relacje z wynajmującym, istnieją tacy, z którymi można się świetnie dogadać i tacy, którzy stanowią główny powód wyprowadzki najemców.

 

Często ta wyprowadzka następuje właśnie do własnego kupionego mieszkania, które również ma wiele wad i zalet. Największą zaletą kupna mieszkania z rynku pierwotnego jest możliwość wyboru rozkładu, strony świata, po której położone jest mieszkanie, oraz wykończenia go i urządzenia wedle własnego uznania. Dodatkowo jeżeli kupujemy mieszkanie za gotówkę, nie musimy martwić się o bieżące opłaty za mieszkanie, a jedynie regulować czynsz i opłaty za media. Jeśli natomiast kupujemy mieszkanie w kredycie, rata owszem obciąża nasz comiesięczny budżet, ale pomniejsza kwotę zobowiązania i po spłacie kredytu mieszkanie staje się naszą własnością. Własne mieszkanie jest również świetną lokatą kapitału, od wielu lat ceny mieszkań w Polsce za metr kwadratowy, rosną, zatem w razie potrzeby możemy je odsprzedać z zyskiem.

 

Wadą kupna własnego mieszkania jest konieczność posiadania większego kapitału na start czy to na zakup całego mieszkania czy wkład własny do kredytu, jeśli uwzględnimy koszty wykończenia, umeblowania i wyposażenia mieszkania, robi się z tego wydatek, na który wielu młodych ludzi nie może sobie pozwolić. Własne mieszkanie to także zobowiązanie długoterminowe, a jego sprzedaż może wymagać więcej czasu niż wypowiedzenie umowy najmu, dlatego zakup własnego M powinny rozważać szczególnie osoby o ustabilizowanej sytuacji zawodowej i rodzinnej, które nie rozważają przeprowadzki do innego miasta. Zakup mieszkania to jedna z poważniejszych decyzji w życiu i budzi w kupujących wiele obaw, zwłaszcza kiedy kupują mieszkanie na własny użytek. Wielu obawia się, że podejmie złą decyzję, a wyboru nieruchomości będą żałować do końca życia. Właśnie dlatego powstały oddziały firmy Deweloperzy, w której nasi specjaliści pomagają podjąć trafne decyzje, kierując się możliwościami, potrzebami i stylem życia klientów. Dzięki temu nasi klienci są zawsze zadowoleni z podjętej decyzji i dumni z zakupu przez wiele lat. 

Deweloperzy Trójmiasto

Deweloperzy Trójmiasto

Deweloperzy Trójmiasto to prężnie rozwijająca się firma w branży usług deweloperskich, dywersyfikująca ofertę dla zainteresowanych zakupem nieruchomości.

//

Deweloperzy Trójmiasto

Alchemia Aurum Al.Grunwaldzka 411 80-309 Gdańsk

Tel.

500309507

Mail.

biuro@deweloperzytrojmiasto.pl